Flat Rate Shipping. Some Conditions Apply. Need Help? Call Us. 1-855-GECKOIN' (432-5646).

Repashy Crested Gecko Classic MRP
Repashy Crested Gecko Classic MRP
Repashy Crested Gecko Classic MRP
Repashy Crested Gecko Classic MRP
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Crested Gecko Classic MRP
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Crested Gecko Classic MRP
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Crested Gecko Classic MRP
  • Load image into Gallery viewer, Repashy Crested Gecko Classic MRP
Repashy Superfoods

Repashy Crested Gecko Classic MRP

Regular price
$15.39
Sale price
$15.39
Regular price
$0
Sold out
Unit price
per 
SKU: RSCGC3

  • DESCRIPTION

    This is a "Remix" of our original formula that uses Banana, Date, and Fig as the primary dried fruits, Whey Protein Isolate (from grass fed New Zealand Cows) as the primary source of Protein, and whole dried egg (high quality and sold for human consumption) as a secondary source of protein and primary source of fat.


    This formula makes a great alternative for finicky eaters, or can be used as part of a diet enrichment program via rotation with our other formulas “Crested Gecko MRP” and “Grubs ‘N’ Fruit”, which have different fruit flavors and sources of proteins and fats. All of the formulas are Vitamin and Mineral Carotenoid fortified and enriched.



    Repashy Gecko Diets at a glance:                

    Repashy Gecko Diets Dried Fruit Content Protein Source Fat Source
    Crested Gecko MRP    55% Rice & Pea Coconut & Flax
    Crested Gecko MRP “Classic”  60%     Whey & Egg Egg & Coconut
    Grubs ‘N’ Fruit   50%   Insect Larvae Insect Meal
    Crested Gecko Mango Superblend 50% ALL THREE SOURCES!!! ALL THREE SOURCES!!!
     

    Repashy Crested Gecko “Classic”
    MEAL REPLACEMENT POWDER


    Our Meal Replacement Powder (MRP) for all Fruit-Eating Geckos, such as Rhacodactylus, Phelsuma and Gekko. Also a great supplement for other species such as Anoles, Skinks, Chameleons and Iguanids.

    INGREDIENTS: Dried Banana, Whey Protein Isolate, Dried Date, Dried Fig, Dried Honey, Dried Egg, Coconut Meal, Cane Molasses, Lecithin, Dried Kelp, Algae Meal, Dicalcium Phosphate, Calcium Carbonate, Taurine, Dried Watermelon, Bee Pollen, RoseHips, Hibiscus Flower, Calendula Flower, Marigold Flower, Paprika, Turmeric, Potassium Citrate, Salt, Calcium Propionate and Potassium Sorbate (as preservatives), Natural Flavors, Magnesium Amino Acid Chelate, Zinc Methionine Hydroxy Analogue Chelate, Manganese Methionine Hydroxy Analogue Chelate, Copper Methionine Hydroxy Analogue Chelate, Selenium Yeast, Choline Chloride. Vitamins: (Vitamin A Supplement, Vitamin D3 Supplement, Calcium L-Ascorbyl-2-Monophosphate, Vitamin E Supplement, Niacin, Beta Carotene, Pantothenic Acid, Riboflavin, Pyridoxine Hydrochloride, Thiamine Mononitrate, Menadione Sodium Bisulfite Complex, Folic Acid, Biotin, Vitamin B-12 Supplement).

    Guaranteed Analysis: Crude Protein min. 20%, Crude Fat min. 4.5%, Crude Fiber max. 6%, Moisture max. 8%, Ash max. 8%, Calcium min. 1.2%.

    DIRECTIONS: Mix one part MRP with two parts water by volume as a starting point. The mixture may appear watery at first, but will thicken after several minutes. If separation occurs over time, use less water. As fed, MRP should have the consistency of ketchup. Feed geckos in the evening and remove uneaten MRP within 24 hours.

    Refrigeration will extend freshness


    NOT FOR HUMAN CONSUMPTION

     

    • REVIEWS

    Popular Products

    YOU MAY ALSO LIKE

    • Regular price
      from $13.84
      Sale price
      from $13.84
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $36.94
      Sale price
      from $36.94
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $16.94
      Sale price
      from $16.94
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $84.69
      Sale price
      from $84.69
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $76.99
      Sale price
      $76.99
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $33.09
      Sale price
      $33.09
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $7.69
      Sale price
      from $7.69
      Regular price
      $9.24
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $138.59
      Sale price
      $138.59
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $188.64
      Sale price
      from $188.64
      Regular price
      $207.89
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $55.44
      Sale price
      from $55.44
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      from $9.99
      Sale price
      from $9.99
      Regular price
      Unit price
      per 
    • Regular price
      $23.09
      Sale price
      $23.09
      Regular price
      Unit price
      per 
    REWARDS

    Gecko Gold Rewards

    Earn Points for every dollar spent